Īsi par lietām, kuras ,man šķiet svarīgas vai arī kādā brīdī ir piesaistījušas manu uzmanību, un kuras man liekas tā vērtas, lai par viņām pastāstītu arī kādam citam.

Par kādu Ibn Haldunu, kurš apsteidza savu laiku par gadsimtiem

14.10.2024. Rakstu par Partu diemžēl neatradu. Lai arī skaidri zinu, ka bija. Tā kā man ir zināmā mērā lauzta sirds, kas gan netraucēs uzrakstīt vēl vienu papildinājumu pie vēsturiskā ekskursa alias ievada. Pavisam īsi par Ibn Haldunu, vienu no ne tikai arābu pasaules bet droši vien, ka arī visas cilvēces gaišākajiem prātiem. Kurš līdztekus visam pārējam radīja arī teoriju par valstu, impēriju un civilizāciju (viņa gadījumā – dinastiju) uzplaukuma un norieta cikliem.

 

 Dzīvoja Ibn Halduns XIV gadsimtā, kas arābu pasaulei nepavisam nebija tas labākais laiks. Var teikt, ka tā bruka kopā, un šādos apstākļos viņš uzrakstīja savu leģendāro Al Mukaddimu – ievadu plašai vēstures grāmatai (kuru arī, protams, uzrakstīja). Ievadā šis mācītais vīrs tikmēr izklāstīja savu redzējumu par faktoriem un apstākļiem, kas virza vēsturi un ļauj skatīties uz to, kā uz sistēmisku procesu, atsijājot graudus no pelavām un izdomājumus no patiesības. Apjoma ziņā nelielā, pusgada laikā tapušā darbā, ir iekļauts pusotrs simts (!) ideju, daudzas no kurām bez pārspīlējuma apsteidza savu laiku par gadsimtiem.

 

 

Al Mukaddimā bez grūtībām var atrast tādas lietas kā Smita, Rikardo un pat Keinsa ekonomiskās teorijas. Gadsimtus pirms visu minēto piedzimšanas, kad pat Amerika vēl nebija atklāta. Kamdēļ izglītotam arābam stāsti par rietumu ekonomistu ģenialitāti šķiet labākajā gadījumā uzjautrinoši, bet sliktākajā – stipri aizvainojoši – to visu vēl XIV gadsimtā ir pateicis Ibn Halduns. Un tā ir tikai maza daļa – viņš ir arī historiogrāfijas, socioloģijas un tā tālāk, līdz pat kliodinamikai (zinātnes par matemātiski paredzamiem vēstures cikliem) pamatlicējs.

Pie kam pats neparastākais, ka Al Mukaddima nav nekāds foliants, bet gan tiešām ievads. Kur fundamentālas idejas ir izklāstītas dažos teikumos – apmēram kā mācību grāmatās vai enciklopēdijās. Bet rezultātā sanāca viens no pašiem nozīmīgākajiem darbiem vesela zinātniskā plasta vēsturē. Kaut vai Makiavelli Valdnieks ir tapis, balstoties uz Al Mukaddimu.

Bet pietiks ar slavas dziesmām, svarīgi šajā gadījumā ir, ka Al Mukaddimā tad arī ir nosaukti visi iemesli, kamdēļ lielās tautu staigāšanas laikā impērijas krita kā kāršu namiņi. Viss kas vajadzīgs, ir šos iemeslus mūsdienīgot un rietumnieciskot. Par ko tad arī būs pati pēdējā (šoreiz tiešām pēdējā) ievada daļa.

 

 

Un jā - Ibn Halduns tāds bija unikāls un vienīgais tikai savās zinātnēs. Bet tā arābu pasaulē ģeniālu ļaužu bija kupls skaits, no kuriem rietumos nez kādēļ ir zināms tikai Avicenna. Kaut gan, piemēram, tādi termini kā algebra un algoritms, tas ir latinizēts fundamentālu darbu par matemātiku autora Al Kvarismi vārds (man domāt, ka pirmie tulkotāji pat nesaprata, ka tas ir autora vārds, nevis daļa no grāmatu nosaukuma), ja par astronomiju, tad tas ir pie Al Batani, ja par ceļojumiem un kartogrāfiju, tad pie Ibn Batuta. Un tā tālāk.

 


Jaunākie ieraksti:


Padalīties:

 


Ierakstu arhīvs  Ι   Ārējās saites   Ι  Kontakti


Veidota uz Joomla platformas. Autora dizains.

 Joomla ir atvērtā koda programmatūra ar GNU General Public.licenci.