Īsi par lietām, kuras ,man šķiet svarīgas vai arī kādā brīdī ir piesaistījušas manu uzmanību, un kuras man liekas tā vērtas, lai par viņām pastāstītu arī kādam citam.

Grāmata: What to Do When the Russians Come: a Survivor's Guide [1984]

03.11.2024. Dienas grāmata iz tiešaistes dzīlēm. Nesauksim to par lasīšanu, bet par pārlapošanu un atkārtošanu, kura ir visu zināšanu ciltsmāte. Grāmata (un vēl ASV prezidenta vēlēšanu priekšvakarā) pirmkārt jau ir interesanta ar to, ka sniedz priekšstatu par to, kā prezidenta Ronalda Reigana Amerika iztēlojās “krievu atnākšanu”. Sava veida gaidīšanas svētki (melnais humors).

 

Grāmatai ir priekšvēsture. Astoņdesmito gadu pirmajā pusē ASV bija stipras aizdomas, ka konflikts ar PSRS nebeigsies labi (kamdēļ tā, tas ir garš un atsevišķs stāsts), un amerikāņi pilnā nopietnībā gatavojās PSRS iebrukumam ASV. Tostarp Reigans 1984. gadā uzdeva britu – amerikāņu vēsturniekam un rakstniekam Robertam Konkvestam “sagatavot amerikāņu tautu padomju iebrukumam”.

Konkvests, jāpiebilst, šādai misijai bija vairāk nekā piemērots. Nedaudz pabijis Lielbritānijas Komunistiskās partijas biedrs, minētais pilsonis pārgāja kapitālisma un imperiālisma pusē, bet vēlāk uzrakstīja vairākas antikomunistiskas vai drīzāk – antipadomju grāmatas. Kā rakstnieks un propagandists – cepure nost (mana, ja būtu). Talants.

Nu, un Konkvests kopā ar līdzautoru tajā pašā gadā par atbilstīgu samaksu sarakstīja grāmatu ar daiļrunīgu nosaukumu Ko darīt, kad nāks krievi: Izdzīvošanas ceļvedis (What to Do When the Russians Come: a Survivor's Guide). Pie kam grāmatas konteksts ir nevis “ja viņi nāks”, bet gan “kad viņi nāks”. Lai gan beigās, protams, cerīgi piebilsts, ka varbūt arī nenāks.

Vismaz man šamais darbs liekas lielā mērā traģikomisks. Viens piemērs brīvā pārstāstā:

“Jums būs jāstrādā sešpadsmit stundas dienā, no pieciem no rīta līdz vēlai naktij, jūs būsiet slikti ģērbti un pastāvīgi nepaēduši. Ir ļoti svarīgi, lai jūs uzturētu labu fizisko formu un būtu gatavs smagam fiziskam darbam. Būtu noderīgi apgūt dažas iemaņas, kas jums palīdzētu gadījumā, ja jūs ieslodzītu nometnē. Piemēram, ja jūs apgūsiet pirmās palīdzības sniegšanas kursu, jūs varētu kļūt par sanitāru vai medmāsu nometnē. Ja esi mākslinieks, nometnē varēsi rakstīt numurus uz ieslodzīto jakām u. c., un saņemt papildu pārtiku par gleznām, ar kurām nometnes augstākstāvošās amatpersonas labprāt rotās savas telpas.”

Kaut gan traģikomiski tas droši vien šķiet šodien. Reigana laikā tauta lasīja un baidījās nenogurusi.


Jaunākie ieraksti:


Padalīties:

 


Ierakstu arhīvs  Ι   Ārējās saites   Ι  Kontakti


Veidota uz Joomla platformas. Autora dizains.

 Joomla ir atvērtā koda programmatūra ar GNU General Public.licenci.