28.11.2024. Ja jau reiz ķīniešu kino, tad ķīniešu kino – pagājušā gadā „uz lielajiem ekrāniem” skatītākā filma Ķīnā. Dziļu viduslaiku detektīvs ir atsevišķiem komēdijas elementiem, bet tā arī ar filosofisku saturu. Vismaz man lika padomāt arī par varu, principiem un citām tādām lietām. Arī sižets gana interesants un aizraujošs.
Stāsta, ka šamajā kino konkrētais laiks arī reāli parādīts tāds, kāds tas esot bijis. Nu, tur līdz visādām niansēm – hierarhija, tērpi, u.c. Kino, piebildīsim, tiešām labs un skatāms, un absolūti nav nekāds pārsteigums, ka tā oficiāli ir filma ar septīto lielāko kasi pasaulē pagājušajā gadā. Pie kam ārpus Ķīnas viņu kino tiek izrādīts stipri ierobežotos mērogos un tur ieņēmumu uz kopējā fona ir tik, cik kaķis saraudājis.
Trūkums tikmēr ir viens. Lai arī ļoti augstā tehniskā, aktieru, sižetiskā, u.c. izpildījumā, tas ir kino, kuru ir taisījuši ķīnieši priekš ķīniešiem. Es pats par sevi domāju (varbūt nepamatoti), ka gana labi zinu Ķīnas vēsturi un saprotu viņu pasaules redzējumu, bet arī tad ik pa brīdim parādās grūti saprotamas nianses. It īpaši ja filmās sākas viņu tēlaini izteikumi, aiz katra no kuriem ir sava jēga, bet kurus ārpus Ķīnas vairāk vai mazāk pārvalda tikai reāli speciālisti. Vai arī haņu valodas pratēji. Savukārt ļaudīm, kuriem Ķīna ir ne vairāk kā komunisti un rūpnīcas, tur vispār puse paliks nesaprotama, un attiecīgi šādas filmas zaudē lielāko daļu pievilcības.
Bet nu vēlreiz atkārtošos – ja biedri ķīnieši izdomās taisīt kino speciāli rietumu auditorijai, tad iespējas viņiem ir iespaidīgas. Kaut gan lēšu, ka neizdomās. Baltajiem barbariem pietiek ar elektromobiļiem un saules paneļiem, māksla viņiem nav vajadzīga, tā ir paredzēta savējiem.
Jaunākie ieraksti:
- Dienas mūzika: Johnny Cash – Greatest Hits [2008]
- Dienas seriāls: Simts vientulības gadi – Cien Años de Soledad [2024]
- Par kādu Ibn Haldunu, kurš apsteidza savu laiku par gadsimtiem
- Par lielo tautu staigāšanu un globālo megakrīzi: Ievads II
- Par mūsu ēras sākuma posma lielvarām, sjonniem un domino
- Arhīvs: Romas leģioni - no zelta laikmeta līdz norietam
- Arhīvs: Pēcnāves Ķīnas imperators Sima I
- Par lielo tautu staigāšanu un globālo megakrīzi: Ievads
- Dienas mūzika: Genuine: The Alan Jackson Story [2015]
- ANO Pasaules meteoroģiskā organizācija un nedaudz par skaisto
Padalīties:
-
Dienas filma: Pelēkais kardināls - Kingmaker [2022]< Iepriekšējā
-
Dienas filma: The Battle at Lake Changjin [2021]Turpināt >