17.11. 2024. Pat ne doma, bet savā ziņā interesants fakts, radies tīrākās nejaušības un Yuotube algoritmu rezultātā. Minētais dvēseļu un saprāta pavēlnieks ieteica manai necilajai personai video, kur ievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps 2005. gadā, cik saprotu, Emmy Awards pasniegšanas ceremonijā, izpilda ievaddziesmu no sitkoma Green Acres.
Interesanti vismaz manuprāt šajā gadījumā ir tas, ka ASV pagājušā gadsimta 50. un 60. gados dikti populārie sitkomi jeb situāciju komēdijas un televīzijas šovi par pilsētniekiem laukos un otrādi – par lauķiem pilsētās (tādi kā The Beverly Hillbillies), 70. gadu sākumā praktiski vienlaikus pazuda no visu lielāko ASV televīziju ekrāniem. Minētais process tiek dēvēts par Rural Purge (apmēram – tīrīšana no laukiem), un faktiski tā bija visu šādu sitkomu un šovu kancelēšana, neraugoties uz augstiem reitingiem.
Green Acres – par labi situētu Ņujorkas laulāto pāri laukos, savukārt bija viens no pašiem skatītākajiem šā žanra produktiem. Skatītākie žanri, jāpiebilst, bija trīs – lauki, spiegi un kovboji. Kovbojus ar visiem viņu Mežonīgajiem Rietumiem arī nokancelēja, lai arī mazākā mērā.
Iemesls, kamdēļ tas notika, tikmēr bija stipri neprozaisks – naudas jautājums. Sitkomus par pilsētniekiem laukos un lauciniekiem pilsētās ar lielu prieku skatījās vienkāršā publika, taču negribēja skatīties pilsētu un piepilsētu it īpaši jaunākā paaudze. Jeb ja citiem vārdiem, tad ļaudis, uz kuriem orientējas reklāmdevēji. Bez kuriem televījas nekādi. Šā iemesla dēļ amerikāņu televīzijas tad arī piedzīvoja Rural Purge, bet vietā parādījās visādas pilsētnieku un jauniešu situāciju komēdijas un atbilstīgi šovi. Sava loma bija arī viedoklim, ka lauku sitkomi un šovi, maigi izsakoties, ir gana tāli no intelektuāla satura. (Kas vispār jau atbilst patiesībai, lai gan vienlīdz labi attiecas uz visiem sitkomiem, protams, arī lauķu seriālu vietu ieņēmušajiem. Nav dzirdēts, ka kāds no tiem būtu nesis tautai kādu gara gaismu.)
Konkrētajā video nekādas politikas, protams, vēl nav. Vienkārši Ņujorkas miljardieris Tramps labi iederējās Green Acres tēmā. Bet citādi tā ir iespēja padomāt par kā minimums vienu no iemesliem, kamdēļ mūsu „zilie draugie” (nu labi, vairs ne zilie) rāda nevis to, ko publikas vairākums grib redzēt, bet gan to, ko minētajai publikai vajag redzēt. Kurta Vonnegūta vārdiem – padomājiet par to!
Tāds īss fragments no sitkoma piedevām. Ieskata gūšanai.
P.S. Pieminētās gara gaismas totālas neesamības dēļ neko vairāk kā pāris sērijas no abiem pieminētajiem - Green Acres un The Beverly Hillbillies, es redzējis neesmu, un arī tad tikai vispārizglītojošos nolūkos - lai nepieciešamības gadījumā saprastu, par ko ir runa, un kamdēļ minētais žanrs ilgu laiku bija tik nežēlīgi populārs. Bet padomāt tas netraucē.
Jaunākie ieraksti:
- Dienas mūzika: Johnny Cash – Greatest Hits [2008]
- Dienas seriāls: Simts vientulības gadi – Cien Años de Soledad [2024]
- Par kādu Ibn Haldunu, kurš apsteidza savu laiku par gadsimtiem
- Par lielo tautu staigāšanu un globālo megakrīzi: Ievads II
- Par mūsu ēras sākuma posma lielvarām, sjonniem un domino
- Arhīvs: Romas leģioni - no zelta laikmeta līdz norietam
- Arhīvs: Pēcnāves Ķīnas imperators Sima I
- Par lielo tautu staigāšanu un globālo megakrīzi: Ievads
- Dienas mūzika: Genuine: The Alan Jackson Story [2015]
- ANO Pasaules meteoroģiskā organizācija un nedaudz par skaisto
Padalīties:
-
Par lielo tautu staigāšanu un globālo megakrīzi: Ievads< Iepriekšējā
-
Vēlēšanas ASV: Anomija un neeksistējošā jaunā normalitāteTurpināt >